Розвиток дитячої стопи: особливості, порушення, моніторинг - Формула руху
     

Розвиток дитячої стопи: особливості, порушення, моніторинг

Стопа і постава людини змінюються впродовж усього життя людини. До 7-річного віку відбувається інтенсивне формування склепінь стопи і фізіологічних вигинів хребта. Деякі науковці та медики стверджують, що склепіння стопи формуються навіть до 11-12 років. 

Існує кілька причин таких порушень. Наприклад вроджені вади розвитку м’язів, відставання у фізичному розвитку, надмірна вага, надмірні навантаження на стопу в період розвитку, малорухомий спосіб життя, ранній початок ходьби (до 10 місяців), неправильно підібране взуття тощо.

Діагноз плоскостопість діткам ставлять переважно на основі обстеження. Для того, щоб правильно визначити проблеми у дітей необхідне правильне і детальне обстеження з використанням сучасних технологій та обладнання. Від правильного обстеження залежить надалі і підхід до корекції проблеми. Наприклад, ступені плоскостопості бувають різними, тому існують і різні способи корекції. Найчастіше під корекцією розуміють підбір ортопедичних вкладок і взуття. Слід пам’ятати, що застосування ортопедичних устілок та взуття це лише одна із умов корекції. Не потрібно забувати про використання спеціальних вправ та інших засобів фізичної реабілітації. Вправи можна виконувати в домашніх умовах, але як правило цей процес удома зводиться до того, що дитина нічого не робить. Кращий вихід знайти можливість відвідувати спеціальні заняття на яких фахівець звертатиме увагу на правильність виконання вправ та матиме можливість проводити поточний контроль за динамікою покращення чи змін.

Важливим для правильного розвитку стопи є хороше взуття:

 • Широкий носок, щоб не стискати ногу і правильний розмір. Не можна вибирати лікувальне взуття на виріст. Запас повинен складати 0,5-0,8 мм. Якщо взуття завелике, то дитина буде зачіпати носочками асвальт.
 • Висота халявки – принаймі до кісточок, із твердою п’яткою, яка при натисканні не згинається.
 • Підошва середньої жорсткості, бажано не занадто штивна. Для дітей до 1,5 років підошва може бути без каблука. Далі можна вибирати взуття із каблуком Томаса. Він призначений для регулювання навантаження на зони росту нижньої кінцівки. Може мати кілька модифікацій і різну вираженість, що залежить від проблеми та віку дитини.
 • Не завжди доцільно шукати взуття із ортопедичною устілкою. Деколи краще устілку підбирати у взуття під проблему.
 • Не одягайте дитині взуття після іншої дитини, особливо із видимими деформаціями цього взуття.


  Що може свідчити про можливість проблеми у дитини?

 • Викривленні п’ятки черевика всередину чи назовні.
 • Каблук надмірно стертий з одного боку.
 • Скарги дитини на болі в ніжках.
 • Швидка втомлюваність від ходи чи бігу.
 • Плоскі стопи, які можуть відбиватися на мокрій підлозі.

Важливо також, щоб батьки звертали увагу на проблеми своїх дітей своєчасно. При виявленні таких простих ознак, краще звернутись до фахівців.Поки іде процес формування дитини, можлива корекція. Чим дитина старше, тим важче патологічні зміни піддаються корекції.

А, взагалі бережіть свої стопи, як і хребет і  Будьте здоровими!!!!

Оксана Федорович, фахівець фізичної реабілітації