Транскутанна електрична стимуляція нервів (TENS) – це метод електричної стимуляції, який насамперед має на меті забезпечити симптоматичне зменшення болю, шляхом впливу на чутливі нервові закінчення.
Даний метод призначений для зменшення як гострого, так і хронічного болю (в тому числі м’язово-скелетного).
Для більшості осіб це безпечний і ефективний додатковий засіб фізичної терапії.
Спектр патологій при яких можна застосовувати TENS доволі широкий:
- скелетно-м’язовий біль
- біль спини
- головний біль
- біль в ділянці тазу
- невропатичний біль
- післяопераційні стани
- остеоартрит суглобів та ін.
Одними з важливих переваг використання даного засобу є його компактність, простота у застосуванні, дистанційна робота через блютуз з’єднання.
TENS є ефективним для певної категорії осіб, але слід також пам’ятати, що результативність від втручання є доволі індивідуальною. TENS не є ліками від болю і часто призводить до короткочасного симптоматичного поліпшення стану.
На сьогоднішній день є недостатня кількість якісних наукових доказів, щоб стверджувати, що TENS є надійним методом знеболення і потрібним є додаткове накопичення клінічних даних. Однак, зважаючи на те що даний вид лікування є безпечним, він може бути додатковим ефективним засобом у програмі фізичної терапії.
Під час застосування засобу також слід пам’ятати про протипоказання:
- вагітність
- судоми
- епілепсія
- серцево-судинні захворювання/використання кардіостимулятора
- злоякісні новоутворення
- виразки на шкірні покриви
- алергія на гелі, чи клейкі речовини
- тромбоз артерій або вен
- тромбофлебіт
Отже, завдяки своїм перевагам TENS став доволі поширеним додатковим засобом для зменшення болю різної етіології. А завдяки фаховій роботі фізичних терапевтів у вигляді корекції параметрів впливу, комплексного підходу до застосування засобів орієнтованих на пацієнта, вдається досягати кращих і швидших результатів в плані відновлення.