Травми гомілковостопного суглобу - Формула руху
     

Травми гомілковостопного суглобу

Найпоширеніші травми гомілковостопного суглобу, які потребують реабілітації (фізична терапія) є:
 1. переломи кісток,
 2. розрив ахіллового сухожилля,
 3. розтягнення/розриви зв”язок, вивихи.
Переломи гомілковостопного суглоба:
 • кісточок,
 • таранної кістки,
 • п’яткової кістки,
 • пілона (внутрішньосуглобові переломи гомілки).
Травми гомілкостопа, як і будь-які інші види переломів лікують консервативно з допомогою накладення гіпсу або оперативно.
Розрив ахіллового сухожилля
Одне з найбільш частих ушкоджень м’яких тканин гомілки є розрив п’яткового (Ахиллового) сухожилля. Ахіллове сухожилля – це найбільше сухожилля у людини. Воно утворюється в результаті злиття апоневрозів (плоских сухожиль) задніх м’язів гомілки – литкового м’яза і камбаловидного м’яза, які іноді називають трьохголовим м’язом гомілки. Іноді його називають і П’ятковим сухожиллям. Це сухожилля прикріплюється до бугра п’яткової кістки. Коли м’язи скорочуються, вони тягнуть ахіллове сухожилля, і в результаті цього відбувається підошовне згинання в гомілковостопному суглобі – тобто ми можемо встати на носок стопи або підстрибнути, відштовхнувшись стопами. Між поверхнею п’яткової кістки і сухожиллям є слизова сумка, яка знижує тертя між кісткою і сухожиллям. Крім того, саме сухожилля розташоване в спеціальному каналі, всередині якого також є трохи рідини, що зменшує тертя.
Зазвичай при розриві людина відчуває раптовий біль, ніби хтось вдаряє ззаду по нозі палицею. Як правило, після розриву ахіллового сухожилля людина не може витягнути стопу. Хода порушується, з’являється сильна кульгавість, а іноді через біль людина взагалі не може наступити на ногу. Іноді в момент розриву людина може почути звук самого розриву, схожий на сухий тріск або хрускіт. Після цього різко знижується сила трьохголового м’язу гомілки – адже литковий і камбаловидний м’язи тепер не пов’язані з п’ятою за допомогою ахіллового сухожилля і не можуть витягати стопу. Після цього виникає набряк і може з’явитися синець, який за кілька днів поступово збільшується в розмірі і може спускатися вниз, до кінчиків пальців.
Встановлення діагнозу розриву сухожилля не викликає ніяких труднощів і може бути поставлений лікарем в результаті простого огляду і розпиту пацієнта. Однак насправді не все так просто і в діагностиці часто роблять помилки навіть дипломовані травматологи, які занадто самовпевнено ставляться до цієї проблеми.
Для того, щоб виключити ці діагностичні помилки, лікар повинен виконати спеціальні діагностичні тести:
– Тест стиснення гомілки або тест Simmonds-Thompson. При стисканні рукою лікаря м’язів гомілки стопа витягується. Тест виконують на здоровій і травмованій нозі і порівнюють результати;
– Тест O’Brien або голчастий тест. У місце переходу апоневрозу в сухожилля вводять голку від медичного шприца, рухають стопою і дивляться, як відхиляється голка;
– Тест Matles або тест згинання в колінному суглобі. Пацієнт лежить на животі, обидві ноги згинаються в колінах стопами вгору. Якщо ахіллове сухожилля розірвано, то носок стопи буде звисати нижче;
– Тест Copeland або тест зі сфінгоманометром. На гомілку одягають манжету сфінгоманометра. Надувають її до тиску в 100 мм ртутного стовпа і лікар починає рухати стопою. Якщо тиск зростає до 140 мм ртутного стовпа, то ахіллове сухожилля не порвано.
Не обов’язково виконувати всі ці тести разом – вважається, що якщо хоча б два тести будуть позитивними, то діагноз розриву ахіллового сухожилля не викликає сумнівів.
Лікування
Лікування розриву ахіллового сухожилля може бути оперативне і консервативне.
Оперативне лікування розриву ахіллове сухожилля дає кращі результати в порівнянні з консервативним. За даними досліджень результати оперативного лікування тим краще, чим раніше виконана операція. Справа в тому, що з плином часу камбаловидний і литковий м’язи коротшають, і зіставити кінці сухожилля через 18-20 днів після травми часто вже неможливо.
При класичному варіанті операції виконують розріз завдовжки 8-10 сантиметрів по задній поверхні гомілки, здійснюють доступ до сухожиль, зачищають його кінці і зшивають спеціальною міцною ниткою одним з видів сухожильних швів.
Однак, сучасні операції проводять з невеликими розрізами, менш травматично, зі швидшою реабілітацією, а не так як класично з великими розрізами та проблемами із загоєнням рани. Проводячи сучасну ПЛАСТИКУ АХІЛЛУ можна оперувати навіть застарілі розриви з відмінними результатами!
Після операції, для повноцінного і швидкого відновлення необхідно пройти реабілітацію (фізичну терапію).
Василь Рокита, лікар травматолог, ортопед

2 коментар

 1. Павло каже:

  Доброго дня! Прочитав на Вашому сайті інформацію щодо реабілітаційних заходів при травмах гомілкостопного суглобу. Залищилось багато запитань: чому Ви кажете лише про гомілкостопний суглоб (якщо я правильно розумію, то даний суглоб є одновісним (можливий рух лише згинання і розгинання), казати про інші можливі рухи і про вивих в ньому, тим більше звичний не видається можливим, перепрошую “можливий”, але лише з переломом кісточок. Ймовірно краще буде розглядати даний пункт як травми стопи рух якої регламентують багато інших складових.

  1. Формула руху каже:

   Доброго дня, Павло!
   Дякуємо за зацікавлення матеріалами Формули руху.
   Ми перенесли Ваше повідомлення з розділу відгуків до коментарів під публікацію, якої воно стосувалося.
   Щодо коментаря, щиро вдячні, за доцільне зауваження.
   Так звичайно, частина описаних травм, відбувається власне у ділянці дрібних суглобах стопи. Автор під час написання статті мав на увазі не тільки власне анатомічний гомілко-стопний суглоб, а біль широку ділянку.
   Але враховуючи те що дана інформація була розрахована на широкий загал читачів (у більшості не фахівців, в пацієнтів) і для лаконічності заголовка, назва отримала наступний вигляд.
   Окрім того величезна кількість статтей на іноземних ресурсах науково-доказової літератури обмежуються назвою injury ankle.

   З повагою, Формула руху.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *