Біль у грудному відділі хребта – це біль, що локалізується на задній поверхні спини між першим і 12 грудними хребцями. Однак, на відміну від патологій у шийному і поперековому відділі хребта, епідеміологія болю в грудному відділі вивчена менше. Він може виникати при відсутності будь якої серйозної причини, так і бути спричинений серйозною патологією.
Бути на сторожі
Деякими ознаками, тобто так званими «червоними прапорцями» наявності серйознішої патології виступають наступні критерії:
- нещодавна сильна травма в анамнезі (падіння з висоти, ДТП тощо);
- вік (менше 20 років чи більше 50 років);
- історія онкозахворювань, тривалий прийом кортикостероїдів;
- сильний прогресуючий біль, який не зменшується впродовж 2-4 тижнів лікування;
- сильний і прогресуючий неврологічний дефіцит нижніх кінцівок.
Біль в грудному відділі хребта асоціюється з юнацьким і похилим віком, жіночою статтю, високим зростом, сутулістю, ожирінням, специфікою фізичного навантаження в залежності від професії (піднімання і носіння вантажів попереду себе, тривале сидіння чи стояння), режимом роботи і відпочинку та супутніми психологічними проблемами. До чинників ризику також належить старечий вік і когнітивні порушення.
У дітей і підлітків біль в грудному відділі часто пов’язаний із:
- жіночою статтю;
- особливостями постави;
- тривалим носінням і великою вагою наплічника;
- рівнем рухової активності та специфікою конкретного виду спорту;
- висотою шкільної парти і стільця;
- поганим психічним здоров’ям.
У дорослих людей – біль може бути пов’язаний із:
- іншими супутніми скелетно-м’язовими порушеннями;
- видом професії (офісні працівники);
- фізичним і психологічним перенавантаженням.
Окрім того, біль у грудному відділі хребта також може виникати як наслідок захворювань серцево-судинної, шлунково-кишкової, дихальної систем та нирок; скелетно-м’язових порушень шийного і грудного відділу, тобто патологія потребує чіткої диференціальної діагностики. Також не слід забувати про симптоматичні кили міжхребцевих дисків. Але вони зустрічаються доволі рідко. За деякими даними приблизно тільки 5 із 1000 кил міжхребцевих дисків, які зустрічаються в клінічних умовах є симптоматичними.
Біль у спині може супроводжуватися/провокуватися наявними особливостями/патологіями хребта: збільшеними/зменшеними фізіологічними вигинами, сколіозом, спондильозом, спондилолістезом, дегенеративно-дистрофічними змінами хребта. Зумовлена цими патологіями больова симтоматика може бути дуже різноманітною за своїм характером і ступенем прояву, тому пацієнти і звертаються до лікарів різних спеціальностей.
В переважній своїй більшості біль спини в грудному відділі носить неспецифічний, механічний характер. За деякими даними одними з частих причин неспецифічного болю є ураження фасеткових, реберно-поперечних і реберно-хребцевих суглобів, міофасцинальний синдром. Справжній корінцевий біль зустрічається зрідка. Під маскою «міжреберної невралгії», як правило, приховується скелетно-м’язовий біль, який іррадіює на передню поверхню грудної клітки і має склеротомний, а не нейропатичний характер.
Медикаментозне лікування без фізіотерапії неефективне
Лікування болю у грудному відділі хребта полягає у поєднанні медикаментозних і немедикаментозних методів, зокрема фізичної терапії.
Досягнення найкращого лікувального ефекту можна сподіватися у разі застосування різних засобів, методів і форм терапії.
Основними завданнями роботи із пацієнтами з болем в грудному відділі хребта є:
- відновлення рухливості грудного відділу хребта;
- нормалізація сили м’язів (зокрема тулуба);
- поліпшення функції та зразка (паттерна) дихання;
- поліпшення фізичної витривалості (зокрема аеробними вправами);
- освіта пацієнта, щодо контролю болю, самостійних занять фізичними вправами, ергономіки праці тощо;
- відновлення необхідного рівня повсякденної активності.
Підготувала: Лариса Дедишина
Фото: автора Karolina Grabowska з Pexels