Функціональне тренування у фізичній терапії - Формула руху
     

Функціональне тренування у фізичній терапії

Функціональне тренування – це один із видів фізичної активності який все більше набуває популярності.

Багато фахівців різних спеціальностей взяли даний вид роботи собі на озброєння (фізичні терапевти, фітнес-тренери, тренери із фізичної підготовки спортивних команд). Окрім цього велика кількість осіб зацікавилися даним варіантом тренувань.

Водночас слід чітко розуміти, що під функціональним тренуванням розуміється не просто діяльність пов’язана з використанням гирь, TRX, медболів, балансуючих платформ, тощо. А йде мова про специфічні для кожної окремої людини види рухових дій, які повторюють, або імітують звичні види діяльності (повсякденної/спортивної).

Прикладом цього можуть слугувати вправи з м’ячем, які виконуються спортсменом стоячи на балансуючій платформі, чи в умовах обмеженої площі опори.

Або, наприклад, коли мова йде про молоду жінку, яка має потребу постійно піднімати й носити на руках свою дитину і яку турбує біль спини – вправи повинні включати в себе неодноразове піднімання обтяження з різних вихідних положень.

Тобто робота максимально наближена до професійної діяльності чи втрачених рухових дій є запорукою успішного їх відновлення після травм / оперативних втручань / захворювань. Також дана філософія може використовуватись з метою збільшення натренованості тіла, і тим самим забезпечувати профілактику травматизму, як професійного так і побутового.

Якщо продовжувати тему профілактики травматизму, то не завжди усі речі вирішуються силовими показниками. М’язова робота у силових тренажерах відбувається в переважній своїй більшості ізольовано, для окремих м’язів чи їх груп. Проте, під час виконання найпростішого рухового завдання (наприклад перестрибування калюжі) потрібна робота не тільки якогось окремого м’яза, а великої їх кількості.

Як і в реабілітації так і у функціональному тренуванні вправи не обов’язковим чином повинні включати роботу із великим зовнішнім обтяженням. Дані вправи можуть в більшій мірі бути націлені на виконання окремого рухового завдання, чи комплексу завдань під час виконання яких в пацієнта є певні труднощі. Наприклад виконання бігу / стрибків, для поліпшення динамічного контролю, рівноваги, балансу після перенесених ушкоджень капсульно-зв’язкового апарату суглобів.

Ефективність функціональних тренувань підтверджена також у хворих із перенесеними захворюваннями центральної нервової системи (інсульт, черепно-мозкова травма). Принцип застосування різних засобів реабілітації при роботі із даною категорією осіб впродовж останніх 15-20 років кардинально змінилась (від авторських методик терапії – до тренування конкретного рухового завдання).

У літературі згадується що тренування конкретного рухового завдання у таких пацієнтів пришвидшує відновлення.

Таким чином: функціональне тренування це ефективний, бюджетний, універсальний засіб, який може реалізовуватись в різних формах в залежності від мети, поставлених завдань, фізичного стану пацієнта, а найголовніше його конкретного запиту стосовно відновлення втрачених рухових навичок.

Даний засіб в умілих руках фізичного терапевта дійсно сприяє швидшому відновленню, в незалежності від виду ушкоджень чи перенесених патологій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: