Медична грамотність пацієнтів - Формула руху
     

Медична грамотність пацієнтів

Оскільки надання послуг у сфері охорони здоров’я стає все більш орієнтованим на пацієнта. Надзвичайно важливим є відповідне й чітке спілкування пацієнта та працівниками, зокрема фізичними терапевтами.


Медична грамотність пацієнта (грамотність у сфері охорони здоров’я) – це здатність отримувати, опрацьовувати, розуміти та застосовувати інформацію та послуги у сфері охорони здоров’я для прийняття відповідних рішень щодо власного здоров’я. Сюди належить широкий спектр навичок, зокрема:

  • читання,
  • слухання,
  • розуміння,
  • рахування,
  • аналізування
  • прийняття рішень відповідно до ситуацій зі здоров’ям.

Недостатня медична грамотність призводить до гіршого дотриманню приписів та інструкцій щодо лікування, рекомендацій та програм реабілітації/фізичної терапії. Крім того, люди з низьким рівнем медичної грамотності, як правило, мають гірше здоров’я, вищі показники госпіталізації та рідше користуються послугами та інформацією щодо профілактики захворювань. Низька грамотність у галузі охорони здоров’я призводить до збільшення витрат на охорону здоров’я, що створює економічний тягар для суспільства.

Навчання (освіта) пацієнтів є важливим аспектом практики фізичного терапевта, особливо в контексті самоменеджменту (самокерування) у разі хронічних захворювань. У більшості, хронічні захворювання пов’язані з наявністю різних чинників погіршення у стані здоров’я. Пацієнти з обмеженою медичною грамотністю, як правило, мають більшу кількість таких чинників, менше використовують заходи профілактики захворювань та гірші навички самокерування.

Окрім того, ефективне спілкування є важливим для того, щоб дати змогу пацієнтам приймати ліпші та обґрунтованіші рішення щодо власного здоров’я. Таким чином, фізичні терапевти теж долучаються до забезпечення надання своїм пацієнтам інформації таким чином, щоб вони могли зрозуміти її та використовувати.

Зазвичай фізичні терапевти можуть використовувати скринінгові тести для виявлення пацієнтів із низькою грамотністю в галузі охорони здоров’я, публікації із використанням доступної інформації про здоров’я, картки чи брошури й інші роздаткові матеріали для підвищення інформованості й грамотності, комп’ютерні програми, чітку й повільну мову без професійного жаргону, відповідний стиль спілкування.

Але головне фізичні терапевти спонукають, заохочують й допомагають дітям і дорослим задавати питання про здоров’я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: