Травми колінного суглобу - Формула руху
     

Травми колінного суглобу

ТРАВМИ КОЛІННОГО СУГЛОБУ
Колінний суглоб – найскладніший суглоб людини. Травми колінного суглобу виникають частіше, ніж у інших суглобах. Багато травм колінного суглоба можуть лікуватися консервативно, тобто без операції, а при інших травмах доводиться виконувати операцію.
До основних травм колінного суглоба можна віднести: травма менісків, ушкодження зв’язкового апарату, хрестоподібних зв’язок, внутрішньосуглобові переломи кісток до яких відносяться виростків стегна або великогомілкової кістки і міжмищелкового підвищення великогомілкової кістки, перелом надколінка і крововилив (гемоартроз). Варто пам’ятати про те, що можуть бути і комбінації пошкоджень – наприклад розрив передньої хрестоподібної зв’язки може поєднуватися з розривом меніска!

Причинами цих травм найчастіше стають удар коліном, приземлення на прямі ноги при стрибку з висоти і перевищення фізіологічних меж звичайних рухів (частіше надмірне розпрямлення ноги в колінному суглобі). Будь-які пошкодження колінного суглоба супроводжуються крововиливом у суглоб, набряком, припухлістю, болем, так званим “балотуванням” надколінка, а при переломі – його роздвоєнням.
Поширеність травм менісків
Серед внутрішніх ушкоджень колінного суглоба ушкодження меніска займають перше місце. Найбільш часто меніски пошкоджуються у спортсменів і осіб фізичної праці у віці від 18 до 40 років. Пошкодження менісків у чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок. У дітей молодше 14 років розрив меніска в силу анатомо-фізіологічних особливостей відбувається порівняно рідко.
Розрив хрестоподібних зв’язок
Розрив передньої хрестоподібної зв’язки може відбутися в результаті прямого удару по колінному суглобу, а також по стегну або гомілці. Розрив передньої хрестоподібної зв’язки може статися і в результаті надмірного розгинання коліна (гіперекстензіі). Гіперекстензія може бути викликана як прямим ударом по коліну спереду, так і ударом по дистальній (нижній) частині гомілки. Також до контактних механізмів відноситься удар під коліно ззаду, внаслідок якого гомілка зміщується вперед відносно стегна і відбувається розрив передньої хрестоподібної зв’язки. Контактні механізми травми по частоті значно поступаються неконтактним.
Лікування травм колінного суглоба
Перша допомога при травмах колінного суглоба полягає в дотриманні чотирьох простих правил:
Спокій. Не навантажуйте колінний суглоб, а по можливості до постановки точного діагнозу використовуйте палицю або навіть краще милиці.
Холод. Прикладання пакета з чим-небудь холодним 6-8 разів на день по 15-20 хвилин в перші дві доби після травми дозволить зменшити біль і набряк.
Еластична пов’язка. Коліно після травми корисно обмотати еластичним бинтом, злегка здушивши його. Важливо не перестаратися в натягу еластичного бинта – пов’язка не повинна бути болючою!
Піднесене положення. Постарайтеся якомога менше опускати ногу вниз, краще всього, якщо ви покладете ногу на подушку. Це також зменшить біль і набряк.
!!! При значній деформації колінного суглоба, яка виникла відразу після травми, негайно зверніться до травматолога – так як це може бути і вивих колінного суглоба. Цей стан зустрічається вкрай рідко, але він дуже небезпечний, так як вивихнуте кістки тиснуть на судини і нерви і наслідки цієї травми можуть бути дуже плачевними – вивих потрібно вправити негайно, і чим швидше, тим краще. Не намагайтеся вправити вивих колінного суглобу самостійно.
Не відкладайте візит до травматолога, особливо якщо:
  • При рухах у колінному суглобі з’явилися болючі клацання
  • Коліно стало нестійким, гомілка наче вислизає, або нога підкошується
  • Біль не проходить
  • Неможливо рухати коліном, або рух чимось обмежений (щось заважає)
  • З’явилася кульгавість
  • Коліно набрякло

Василь Рокита, лікар травматолог, ортопед

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: