СКОЛІОЗ. ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИЙ ПРОТОКОЛ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ, 1-й день - 6 тижнів (перший етап) - Формула руху
     

СКОЛІОЗ. ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИЙ ПРОТОКОЛ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ, 1-й день – 6 тижнів (перший етап)

Пропонуємо ознайомитися з особливостями передопераційної підготовки при діагнозі ідіопатичний сколіоз та протоколом реабілітації після операційного втручання, термін 1 день- 6 тижнів (перший етап).

Хірургічне лікування ідіопатичного сколіозу відбувається корекцією наявної кривизни, шляхом використання  металевих стрижнів, гвинтів та кісткових трансплантантів для хребта.

В основному пацієнти починають рухатися впродовж першої або другої доби після операції, а загальний термін перебування в лікарні становить 4-7 днів.

Повний період відновлення пацієнта після операції з приводу ідіопатичного сколіозу складає від 6 до 12 місяців. Злагоджена робота: медиків, фізичних терапевтів, психологів, а також самого пацієнта і його родичів є основою успішного відновлення та запорукою швидкого повернення до звичного ритму життя. Процес фізичної терапії повинна починатися, ще до моменту операції. Програма фізичної терапії і загалом процесу відновлення буде залежати від особливості хірургічного втручання, та індивідуального стану пацієнта.

ПЕРЕДОПЕРАЦІЙНИЙ ПЕРІОД

Цей період починається ще до моменту оперативного втручання, під час якого, фізичний терапевт проводить освітню роботу з пацієнтом і його родичами щодо особливостей перебігу раннього післяопераційного періоду. В цей період фізичний терапевт навчає пацієнта техніці правильного виконання фізичних вправ і формуванню навичок, які будуть важливими в перші дні після операції.

Сюди відносяться: дихальні вправи, вправи на розтяг, вміння утримувати правильне положення тулуба, виконувати безпечні переміщення в ліжку, переходити у положення сидячи, виконувати безпечне вставання з ліжка/крісла тощо.

У передопераційний період для пацієнта буде корисним виконання аеробних вправ. Для прикладу Santos DOS зі співавт., досліджували вплив передопераційної програми тривалістю 4-и місяці скерованої на аеробні тренування на якість життя пацієнтів. Виявлено, що результати відновлення були кращими в групі, яка проходила навчання з аеробним навантаженням, в той час, як контрольна група, яка їх не мала – залишалася без змін. Післяопераційне відновлення оцінене за допомогою 6-ти хвилинного тесту ходьби, було значно кращим, у тих хто проходив передопераційний курс тренування з аеробним навантаженням.

ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИЙ ПЕРІОД

1-й день – 6 тижнів (перший етап)

Мета – контроль болю і мобілізація (збільшення рухливості) пацієнта.

Завдання:

 • навчити пацієнта правильній поставі,
 • пояснити принципи мобілізації без навантаження на хребет.

Зазвичай пацієнту дозволяють вставати з ліжка та починати ходити в перший або другий день після операції. Впродовж цього часу пацієнт виконує вправи і рекомендації, які були йому надані в передопераційний період.

Поступово відбувається збільшення частоти і тривалості ходьби, що в свою чергу сприяє збільшенню рівня загальної витривалості пацієнта.

На даному етапі (в міру толерантності пацієнта) слід починати виконувати вправи з метою розтягу м’язів нижніх кінцівок та нервову мобілізацію.

На 4-7-й день після операції пацієнта виписують з лікарні додому. Впродовж перших 6-ти тижнів після операції пацієнту слід бути дуже обережним, щодо своєї фізичної активності. Всі домашні потреби виконувати плавно, повільно щоб не викликати різкого болю.

У цей період і аж до четвертого місяця (за іншими даними до 9-12 місяця) відбувається формування кісткової системи хребта і зростання конструкції. Тому пацієнту у цей період слід уникати:

 • підйому ваги більше 5 кг,
 • нахилів тулуба (можна здійснювати згинання в колінних і кульшових суглобах),
 • ротацію хребта  (навіть незважаючи на те, що багато рутинних заходів передбачають даний рух)
 • кермування автомобілем (через сонливість, знижену координацію, а також побічні ефекти знеболюючих засобів).

Через 4 – 6 тижнів після хірургічного втручання більшість пацієнтів можуть повернутися до школи або на роботу, яка не передбачає фізичної праці.


ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТА НА ПЕРШОМУ ЕТАПІ

(від 1 післяопераційного дня до 6 тижнів)*, **

ХОДЬБА

 1. частота і тривалість ходьби пацієнта залежить від рекомендацій наданих хірургом,
 2. переважно рекомендується здійснювати часті прогулянки на коротку дистанцію,
 3. пацієнт повинен припиняти ходьбу якщо виникає гострий біль,
 4. швидкість ходьби не повинна викликати задишки; пацієнт повинен мати змогу вільно спілкуватися,
 5. слід почати з 5хв прогулянки з поступовим збільшенням тривалості ходьби,
 6. частота прогулянок повинна складати не менше 3-4 разів на тиждень, а довжина дистанції близько 3 км,
 7. для максимального ефекту слід зберігати правильний стереотип ходьби, а також:
 • положення голови і плечей. Утримувати пряме положення голови (відносно серединної лінії тіла), погляд повинен бути спрямований вперед на горизонт. Плечовий пояс розслабленими, але в той ж час без округлювання їх і сутулості.
 • положення тулуба і робота м’язів живота. Утримувати вертикальне положення тулуба, без надмірного його нахилу вперед в момент ходьби. Важливо активно задіювати в роботу м’язи живота, щоб зменшити навантаження поперекової ділянки хребта. Для цього слід утримувати живіт дещо втягнутим.
 • робота ніг. Кожен крок повинен бути природнім (не надто довгим чи коротким). При кожному кроці перший контакт стопи із поверхнею повинен бути м’яким та відбуватися ділянкою п’яти із плавним перекатом на середню частину стопи. Контакт стопи із поверхнею повинен завершуватися в ділянці великого пальця стопи.
 • робота рук. Руки повинні бути розташовані близько до тіла, розслабленими і дещо зігнутими в ліктях. В момент ходьби руки повинні рухатися маятникоподібно в ритм руху протилежної ноги.

Дотримання даних правил є рекомендованим для пацієнтів при ходьбі на біговій доріжці. Використання поручнів бігової доріжки слід здійснювати тільки для підтримки рівноваги тіла.


РОЗТЯГ М’ЯЗІВ

Розтяг м’язів слід виконувати повільно з затримкою 30-40 с, кількість повторів – 3-4 рази / 2 рази в день.

Під час розтягу повинне бути присутнє відчуття розтягу, при появі болю, печіння слід припинити виконання вправ.


ВПРАВИ ДЛЯ СТАБІЛІЗАЦІЇ ТА ПОКРАЩЕННЯ ПОСТУРАЛЬНОГО ПОЛОЖЕННЯ ТІЛА

В переважній більшості дані вправи передбачають утримання статичного (нерухомого) положення тулуба, при одночасному виконанні рухів нижніми/ верхніми кінцівками.

В залежності від виду вправи тривалість напруження може бути різною (в середньому до 10 с). Кількість повторень 7-10 разів / 1-2 рази в день.

*дозволений згідно клінічних протоколів мінімум, якщо лікуючий лікар та фізичний терапевт не дасть інших рекомендацій.

** перед тим як почати фізичну терапію самостійно проконсультуйтеся із своїм лікуючим лікарем та фізичним терапевтом


Підготували:

Денис Дмитрів, головний фізичний терапевт ЦФР “Формула руху”

Оксана Дуб, фізична терапевтка ЦФР “Формула руху”

Юрій Гаргас, фізичний терапевт ЦФР “Формула руху”

Катерина Тимрук-Скоропад, доцентка кафедри ФТ та ЕТ, ЛДУФК


Пов’язані публікації:

Сколіоз: вимоги до виконання рентгену (пам’ятка для батьків)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: