Адгезивний капсуліт ("заморожене" плече) та фізична терапія - Формула руху
     

Адгезивний капсуліт (“заморожене” плече) та фізична терапія

Адгезивний капсуліт плечового суглоба (або синдром замороженого плеча) – безперервне прогресуюче ​захворювання, яке характеризується болючим обмеженням активних і пасивних рухів у плечі. Його зумовлює проліферативне запалення в капсулі плечового суглоба, що призводить до її рубцевого переродження, контрактури й адгезії до голівки плеча.


Вперше цей клінічний стан описав Дуплі в 1896 р., назвавши його «плечелопатковим періартритом». У 1934 р. Кодманндав запровадив поняття «заморожене плече». Невіасьє вперше в 1945 р. застосував термін «Адгезивний капсуліт», щоб описати випадки хронічного запалення та фіброзу суглобової капсули.  

Адгезивний капсуліт найбільш поширений серед жінок та тих, хто потерпає від певних метаболічних чи гормональних порушень (діабет, гіпертиреоз), перебув гостру травму мозку чи дегенеративні неврологічні зміни (інсульт, хвороба Паркінсона), має серцеві і дихальні порушення. Захворювання зустрічається і у спортсменів, і у людей, які не займаються спортом.

До симптомів адгезивного капсуліту належать:

  • біль в еполетній ділянці з іррадіацією до рівня проксимальної третини передпліччя та верхньої частини трапецієподібного м’яза;
  • порушення плечелопаткового ритму;
  • гіпотрофія РМП і дельтоподібного м’яза;
  • відведення в плечовому суглобі <50% відведення в здоровому плечі;
  • сумарна ротація <50% сумарної ротації в здоровому плечі.

Консервативне лікування адгезивного капсуліту 1-2 стадії полягає у застосуванні  нестероїдних протизапальних препаратів і призначенні внутрішньосуглобових дистензійних ін’єкцій (так звані дистензійні блокади), коли у порожнину суглоба вводять кортикостероїди у комбінації з розчином лідокаїну. Завдання такого лікування – полегшення больового синдрому.  Доведено, що фізична терапія посилює ефект від застосування лікарських засобів.

Адгезивний капсуліт можна умовно розділити на 4 стадії.

Стадія 1: На цьому етапі може бути важко визначити наявну проблему як адгезивний капсуліт. Симптоми проявляються від 1 до 3 місяців, і вони погіршуються. Під час руху плечем виникає біль. Зазвичай плече болить навіть у стані спокою, але біль посилюється і стає «різким» при русі. Відбувається обмеження руху плеча в цей період. Втрата рухів найпомітніша при зовнішній ротації, у подальшому може обмежуватися рух при підйомі руки вгору або внутрішній ротації. Біль може турбувати і вдень, і вночі.

Стадія 2 триває вже від 3 до 9 місяців, швидше за все, з прогресуючою втратою руху у плечовому суглобі та посиленням болю (особливо вночі). Плече все ще має певний діапазон рухів, але воно обмежене як болем, так і скутістю.

Стадія 3 характеризується тим, що симптоми зберігаються вже протягом 9-14 місяців, із значним зменшенням обсягу рухів плечами. На початку цієї стадії все ще присутні значні прояви болю. Проте до кінця цієї стадії біль зменшується, причому біль, як правило, при рухах плечем.

Стадія 4 характерна для захворювання, яке триває від 12 до 15 місяців. Біль значно зменшується, особливо вночі. Діапазон рухів все ще значно обмежений, але здатність виконувати повсякденну діяльність, пов’язану з рухами кінцівки швидко покращується.

Фізична реабілітація адгезивного капсуліту: основні принципи

Серед науковців досі немає єдиної думки стосовно етіології, патогенезу, діагностики, методів лікування та профілактики синдрому замороженого плеча. Тому це захворювання є складною проблемою як для фізичного терапевта, так і для пацієнта, – зазначає Анастасія Годлєвська, фізіотерапевтка Центру фізичної реабілітації «Формула руху». – Для більшості пацієнтів фізична терапіє є запорукою одужання.

Загальна мета фізичної терапії – відновити амплітуду руху та можливість виконувати свої повсякденні справи. Фізичні вправи виявляють свою максимальну ефективність для тих, хто перебуває на стадії 2 або вище.

Стадія 1 і 2 переважно скерована на використання наступних втручань:

1) Фізичні вправи та мануальна терапія. Мета – зберегти якомога більший обсяг рухів і зменшити біль.

2) Модальності. Теплові та холодові аплікації допомагають розслабити м’язи перед іншими втручаннями.

3) Домашня програма фізичних вправ. Мета – допомогти зменшити втрату амплітуди рухів. Слід пам’ятати, що надмірна агресивність при розтягуванні на цій стадії може погіршити біль у плечі. Фізичний терапевт допоможе контролювати інтенсивність симптомів і навчить вас правильному використанню ураженої руки.

4) Ліки від болю. Іноді консервативна допомога не може зменшити біль при адгезивному капсуліті. У цьому випадку лікар може запропонувати ін’єкцію протизапального та знеболюючого препарату. Дослідження показали, що хоча ці ін’єкції не дають довгострокових переваг для обсягу рухів і не скорочують тривалість стану, вони допомагають досягнути короткочасного зменшення болю.

3 стадія:

Фокус терапії під час фази 3 зосереджується на відновлені діапазону руху. Лікування може включати:

1) Прийоми розтягування. Пасивні, активні та активно-пасивні відновлення амплітуди рухів.

2) Мануальна терапія. Робота із м’якими тканинами для поліпшення розслаблення м’язів та мобільності м’яких тканин.

3) Фізичні вправи для зміцнення. Розпочинається використання вправ, спрямованих на ділянку м’язів плечового суглобу та основних м’язів тулуба та верхньої кінцівки. Програма домашніх вправ зміниться, щоб включити ці вправи.

4 стадія:

На завершальному етапі терапія зосереджена на поверненні «нормальної» механіки рухів плеча та на поверненні до звичайних, повсякденних, безболісних дій. Терапія може включати такі основні втручання:

1) Прийоми розтягування. Розтяги на цьому етапі будуть схожі на попередні, але зосереджуватиметесь на конкретних напрямках та положеннях, які для особи є обмеженими.

2) Мануальна терапія. Ваш фізіотерапевт може виконувати методи мануальної терапії в дуже конкретних положеннях і діапазонах, які є проблематичними для вас. Вони зосередяться на усуненні останнього з ваших обмежень.

3) Силові тренування. Розширюється діапазон вправ для зміцнення, основна увага приділяється тим групам м’язів, які мають найбільший дефіцит та тим м’язам, які необхідні для виконання  з будь-якою слабкістю, яка може вам знадобитися, щоб допомогти вам виконати свою роботу або рекреаційні завдання.

4) Пропріоцептивні прави, які допомагають відновити контроль за плечовим суглобом та верхньою кінцівкою, співпрацю між м’язами.

5) Повернення до роботи або спорту. Впровадження у програму фізичної терапії рухів та завдань, які необхідні у щоденному, рекреаційному чи фізично активному житті.

Підготували: Лариса Дедишина, Катерина Тимрук-Скоропад

Фото: 1, 2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: