Телереабілітація: нові технології у фізичній терапії - Формула руху
     

Телереабілітація: нові технології у фізичній терапії

Ковід вніс корективи в усі сфери нашого життя. І фізіотерапія не стала винятком. Проте дистанційно контрольована реабілітація достатньо активно розвивалася і до пандемії коронавірусу. Зокрема й через те, що реабілітаційні центри зазвичай працюють лише у великих містах, тому телереабілітація для мешканців інших населених пунктів завжди був менш доступним.


Дистанційна реабілітація – це низка реабілітаційних заходів, які здійснюються віддалено за допомогою спеціального обладнання, зокрема, комп’ютера, веб-камери, компактних тренажерів та іншого фізіотерапевтичного обладнання. Цей напрямок телемедицини передбачає використання сучасних телекомунікаційних технологій з метою надання послуг незалежно від географічних, соціальних, культурних і часових бар’єрів.

У лідерах – США

Вперше термін «телемедицина» з’явився у 1973 р., попри те, що дистанційне спілкування існувало вже давно. Так, на початку ХХ ст. лікарі консультували своїх пацієнтів телефоном, потім через радіозв’язок. Вважається, що на становлення та розвиток телемедицини суттєво вплинуло вивчення космосу, оскільки необхідність контролю за станом здоров’я космонавтів зумовила пошук нових способів надання медичної допомоги на відстані.

Свою роль відіграла також поява телебачення. Скажімо, у США перший сеанс відеозв’язку між двома госпіталями у різних штатах відбувся через телевізійний канал у 1964 р. Відтак, популярності набули телеконсультації між різними клініками і медичними науковими центрами, які стосувалися різних галузей терапії і хірургії.

Певна річ, супутниковий зв’язок, інтернет, сучасні технології дали поштовх розвитку телемедицини на новому, більш якісному рівні.

Мета – позитивна динаміка

На перших етапах розвитку телемедицини з’ясувалося, що багато методів нейрореабілітації можна застосовувати дистанційно, взаємодіючи з пацієнтами у режимі реального часу шляхом відеоконференцій. Зокрема, йшлося про виконання фізичних вправ, логопедичну і нейропсихологічну корекцію, психологічні консультації.

Пацієнтові необхідно було мати комп’ютер з веб-камерою та доступний інтернет. У пілотних дослідженнях продемонстрували ефективність дистанційних занять лікувальною гімнастикою.

До прикладу, у 2004 р. в Китаї провели дослідження ефективності програми дистанційної реабілітації після інсульту за участю 21 пацієнта. Хворі перебували у спеціальному центрі, де займалися вправами, а лікарі – в іншому госпіталі. Заняття проводили онлайн через відеоконференцзв’язок. Курс реабілітації тривав 8 тижнів, пацієнти займалися один раз на тиждень по 1,5 год. Заняття проводили одночасно для 6-8 осіб за обов’язкової присутності помічника для страхування. Стан пацієнтів оцінювали на початку і після завершення курсу відповідно до кількох шкал: шкала рівноваги Берга, опитувальник якості життя SF-36, опитувальник задоволеності програмою. Відтак, програма дистанційної реабілітації дала позитивну динаміку стану пацієнтів.

У 2008 р. у Балтіморі (США) було проведено дослідження за участю 12 пацієнтів з розсіяним склерозом. Кожен хворий отримав індивідуальний план занять лікувальної фізкультури та спеціальну домашню телесистему із записаною програмою тренувань. Зв’язок з пацієнтами здійснювався через відеоконференцзв’язок і телефоном. У підсумку було акцентовано на значному покращенні стану пацієнтів у тесті з 6-хвилинною ходьбою і за шкалою рівноваги Берга, що довело ефективність реабілітації.

У 2013 р. також у США вивчали ефективність програми дистанційної реабілітації стосовно депресії, втоми і загальної якості життя у хворих на розсіяних склероз. У дослідженні взяли участь 27 пацієнтів, яких поділили на 3 групи: 1-ша отримувала консультації в режимі відеоконфернцзв’язку, 2-гу консультували телефоном, 3-тя проходила курс традиційної реабілітації. У всіх групах курс тривав 9 тижнів. У групі, яка проходила дистанційну реабілітацію, відзначено суттєві покращення психологічного стану.

Телереабілітація у вас вдома

Телереабілітація – галузь медичної науки, спрямована на розвиток технології дистанційного керування та контролю за реабілітаційним процесом. Найчастіше телереабілітація застосовується у нейропсихології, ортопедії та неврології, легеневій реабілітації, а також за наявності розладів мовлення.  

Системи телереабілітації подіяють на синхронні, сенсорні, інтерактивні (роботизовані), біотелеметричні, мобільні та веб-інтегровані.

Синхронні системи телереабілітації – це відеоконференцзв’язок між лікарем та пацієнтом з метою дистанційного контролю за виконанням обраної реабілітаційної програми. Сеанси здійснюються за допомогою Інтернету або відеодзвінків через мобільний зв’язок. Таким чином фізичний терапевт контролює правильність виконання вправ, обсяг і точність рухів та надає інформацію про стан пацієнта, необхідні лікувальні дії та коригує відновлювальну програму. Натомість пацієнт виконує вправи та надає суб’єктивну інформацію про свій стан.

Сенсорні інтерактивні (роботизовані) системи використовуються для телереабілітаційних програм у пацієнтів з різними фізичними порушеннями. Як правило, вони складаються з комплекту пацієнта (комп’ютер, спеціальне програмне забезпечення для виконання вправ за допомогою комп’ютерних ігор та віртуальної реальності), електромеханічного або електронного тренажера чи пристроїв взаємодії та комплекту лікаря або фізіотерапевта (сервер медзакладу, комп’ютер фахівця, спеціальне програмне забезпечення, програмні або апаратно-програмні засоби дистанційного керування тренажером пацієнта), лінії зв’язку (Інтернет канал).

Під час застосування сенсорної інтерактивної системи пацієнт виконує програму вправ за допомогою електромеханічного або електронного тренажера. Одночасно здійснюється телеметрія та аналіз ефективності виконання вправ. Фізіотерапевт-куратор оцінює дії та прогрес пацієнта, а також може синхронно брати участь та керувати виконанням реабілітаційної програми.

Типові сенсорні інтерактивні системи для телереабілітації:

Фізіотерапевтичні системи – дають змогу пацієнтам виконувати необхідні реабілітаційні вправи в домашніх умовах або під час прогулянок і бути на зв’язку з фізіотерапевтом.

Системи з віртуальним середовищем. Окрім тренування рухів, віртуальна реальність забезпечує зворотний зв’язок та дає миттєву інформацію про помилки. Інтернет-видання-системи ґрунтуються на ігрових технологіях. Ці системи розробляють у Міжнародній реабілітаційній клініці Козявкіна (м. Трускавець). Виконуючи задану вправу, пацієнт одночасно грає в комп’ютерну гру. Реабілітаційні програми обираються на сайті реабілітаційних ігор http://game.reha.lviv.ua. Інформація про результати тренувань  зберігається на сайті у вигляді графіків. Фахівець контролює весь процес реабілітації та надає необхідні рекомендації пацієнту.

Біотелеметричні телереабілітаційні системи створюються на основі комплексів біотелеметрії (радіотелемоніторингу). Використання радіотелемоніторингу забезпечує об’єктивну оцінку адаптаційних функцій, контроль та керування процесом фізичного відновлення пацієнтів з серцево-судинною патологією шляхом дистанційної оцінки стану кардіореспіраторної системи пацієнта. Система радіотелемоніторингу дає змогу безперервного одночасного контролю електрокардіограм та інших показників пацієнта, який виконує фізичні вправи. Відеоспостереження за правильністю виконання фізичних вправ об’єктивує характер реакції серцево-судинної системи хворого на той чи інший комплекс вправ.

Мобільні телереабілітаційні системи. Бездротові мобільні пристрої зв’язку (телефони, смартфони, комунікатори) використовують для  регулярних нагадувань про необхідність виконання програми реабілітаційних вправ; для телеконтролю – увесь процес виконання  вправ та досягнення результатів фіксуються у вигляді фото або відео, які надсилають своєму лікарю чи фізіотерапевту. Коли потрібен більш точний контроль, використовують відеозв’язок як компонент біотелеметричної телереабілітаційної системи. Через мобільний телефон лікар може спостерігати за процесом виконання психотерапевтичної відновної програми за допомогою спеціального веб-сайту.

Веб-інтегровані телереабілітаційні системи – це спеціалізовані інтернет-портали з набором функцій, спрямованих на виконання пацієнтами відновлюваних програм, та дистанційний контроль процесу медичними працівниками.   

Отож, комп’ютеризація в реабілітології  відбувається за трьома основними напрямками:  телереабілітація, організаційно-інформаційна підтримка та автоматизація діагностичних і лікувальних методик. Втім, телереабілітаційній медицині в Україні є куди розвиватися, аби досягти більш високого рівня та якості надання реабілітаційної допомоги. 

«Формула руху»: завжди на зв’язку

Наш центр – сучасний реабілітаційний заклад, який працює і розвивається з врахуванням нових тенденцій та технологій у фізичній терапії. Ми пропонуємо консультації та заняття з фізіотерапевтами у режимі реального часу.

Зокрема, ви можете записатися на такі програми-онлайн:

  1. Дихальні вправи та заняття у разі захворювань органів дихання (до 45 хв)
  2. Фізична терапія за наявності болю у спині та шиї
  3. Фізичні вправи (фізична активність) для дітей від 6 років (до 30 хв)
  4. Фізична терапія порушень постави (до 45 хв)
  5. Фізична терапія сколіозу (до 60 хв)
  6. Фізична терапія після операцій на суглобах та з приводу сколіозу

Але і це ще не все, адже можливість телереабілітації у разі інших травм, захворювань чи післяопераційних станів можна розглянути в кожному індивідуальному випадку окремо. Отримайте більше інформації на нашому сайті та залишайте заявку на онлайн консультацію за номером телефону:  097-119-29-18 або 097-211-99-76

Підготувала: Лариса Дедишина

Фото: 1, 2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: