22 серпня – Всесвітній день мозку - Формула руху
     

22 серпня – Всесвітній день мозку

Всесвітній день мозку проголошений у 2014 р. Всесвітньою федерацією  неврології, заснованою в 1957 р. в Брюсселі. Заходи цього дня спрямовані на підвищення обізнаності громадян з важливістю здоров’я мозку.

Інсульт – кожні 5 хвилин

Інсульт гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. До інсультів належать інфаркт мозку, крововилив у мозок і субарахноїдальний крововилив, які характеризуються етіопатогенетичними та клінічними відмінностями.

Інсульт поділяють на геморагічний (23%) та ішемічний (77%). Своєю  чергою, перший тип інсультів має такі підтипи: внутрішньомозкова гематома (84%), субарахноїдальний крововилив (16%). До другого підтипу зараховують атеротромботичні інсульти (29%), кардіоемболічні (27%) і лакунарні (39%). Походження близько 3% інсультів не визначене.

Інсульт  друга за частотою причина смерті людей в усьому світі і основна причина довготривалої непрацездатності. В Україні кожні п’ять хвилин інсульт вражає одну людину, кожні 12 хвилин від нього помирають.

 Кожна доросла людина повинна знати п’ять небезпечних ознак, які свідчать про ймовірний розвиток інсульту:

 • раптова слабкість або оніміння в руці чи нозі;
 • раптове зниження або втрата зору;
 • раптове порушення мовлення;
 • раптовий сильний біль голови без видимих причин;
 • раптове запаморочення, нудота, хиткість при ході, втрата рівноваги без видимих причин, якщо вони поєднуються з одним з вищевказаних симптомів.

Наслідки перебутого інсульту: паралічі і парези; зміни тонусу м’язів паретичних кінцівок; постінсультуральні трофічні порушення; відлежини; порушення чутливості; проблеми з ковтанням; мовленнєві порушення; зорові порушення; розлади психіки.

Тромболізис – ефективне лікування інсульту

Тромболізис – визнана у всьому світі методика розчинення тромбу, що сприяє відновленню у хворого нормального кровотоку при інсульті і до 27% підвищує його шанси вижити й уникнути інвалідності.

Методика тромболізису (внутрішньовенне введення препаратів, що розчиняють тромби у перші три години після розвитку недуги) – ефективний спосіб лікування інсульту, який дає найбільш швидке і повне відновлення порушених неврологічних функцій. Якраз тому надзвичайно важливо не пропустити перші симптоми недуги.

Відтак, впродовж трьох годин від початку розвитку захворювання цілями терапії інсульту є проведення реканалізації (тромболізису); підтримка перфузійного тиску і колатерального кровотоку; базисна терапія.

Фізична реабілітація після інсульту

Як правило, 20 – 25% пацієнтів пожиттєво потребують сторонньої допомоги у повсякденному житті. Для набуття оптимальної самостійності хворому необхідна допомога фахівців фізичної реабілітації, – пояснює Оксана Дуб, фізична терапевтка Центру фізичної реабілітації «Формула руху». –  Доведено, що  застосування засобів фізичної терапії в гострому періоді захворювання зменшує ризик виникнення різних ускладнень, сприяє відновленню порушених рухових функцій, готує пацієнтів до вертикалізації та набуття елементарних навичок самообслуговування.

Основними завданнями фізичної терапії за гострих порушень мозкового кровообігу є:

 • підвищення загального тонусу організму, поліпшення психічного стану;
 • поліпшення функціонального стану серцево-судинної та дихальної систем;
 • профілактика розвитку рухових порушень (тугорухомості в суглобах, контрактури, м’язової атрофії);
 • профілактика пневмоній, закрепів, відлежин;
 • відновлення втрачених функцій;
 • створення тимчасових або постійних компенсацій порушених функцій;
 • відновлення навичок ходьби і орієнтування у просторі;
 • здобуття навичок самообслуговування;
 • і, загалом, поліпшення функціонування людини та рівня її якості життя!

Фізичну терапію пацієнтів з мозковим геморагічним інсультом починають зазвичай на другий день після госпіталізації їх у стаціонар і продовжують після виписки вдома.

Підготувала: Лариса Дедишина

Фото: https://sitlearn.singaporetech.edu.sg/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: