Рух – основа повноцінного життя. Про "Формулу руху" - Формула руху
     

Рух – основа повноцінного життя. Про “Формулу руху”

«Формула руху» – сучасний європейський реабілітаційний центр з комплексним підходом до фізичної реабілітації пацієнтів з широким спектром порушень, захворювань і травм

Трохи історії: Гіппократ поганого не радив

Цікаво, що важлива і затребувана сьогодні професія фізичного терапевта має дуже давню історію. Вважається, що вона зародилася у Давньому Китаї. У книзі «Cong-fou» (3000 років до н.е.) детально описано активні, пасивні та комбіновані вправи у поєднанні з масажем (розтиранням). Китайські лікарі застосовували розтирання і розтягування суглобів для лікування багатьох захворювань. У всіх китайських провінціях діяли лікувально-гімнастичні школи, де готували лікарів-таоссе, які повинні були опанувати методи лікувальної гімнастики і масажу.

У Давній Індії практикували понад 800 різних дихальних вправ, чимало з яких – на затримку дихання з метою профілактики і лікування недуг. У Древньому Римі популярними були фізкультурні заняття, масаж та гідропроцедури у термах (лазнях). У Єгипті ревматичні захворювання намагалися подолати за допомогою гімнастичних вправ, масажу і водних процедур.

Першим з грецьких лікарів, який радив застосовувати масаж як оздоровчий засіб, був Геродикс (484 – 425 р.до н.е.). Його учень Гіппократ рекомендував для лікування різних недуг масаж з розминанням тканин. У збірнику «Корпус Гіппократа» автор описував вплив фізичних вправ і прийомів масажу на хвору людину. Їхній лікувальний вплив пояснював стимуляцією фізіологічних процесів. Саме Гіппократу належить вислів: «Лікар повинен бути компетентним у багатьох речах і, серед іншого, в масажі».

Певна річ, відтоді і до сьогодні у фізичній терапії відбулося чимало кардинальних змін. Однак дотепер з лікувальною метою застосовується одна з головних функцій, притаманних живому організму – функція руху. Фізичні вправи, стимулюючи функціональну діяльність всіх основних систем організму, у результаті призводять до розвитку функціональної адаптації пацієнта.

Повертаємо здатність рухатися

Фізична активність – одна з важливих умов життя і розвитку людини. Її трактують як біологічний подразник, що стимулює процеси росту, розвитку і формування організму. Фізична активність безпосередньо залежить від функціональних можливостей пацієнта, його віку, статі і здоров’я. Фізична активність з врахуванням соціально-побутових умов, екології та інших чинників змінює реактивність та пристосовність організму. Але профілактичний і лікувальний ефект при дозованому фізичному навантаженні можливий лише за дотримання низки принципів: систематичності, регулярності, тривалості, дозування та індивідуального підходу до кожного пацієнта.

– Коли 8 років тому ми вирішили відкрити реабілітаційний центр, поставили перед собою важливу і амбітну мету – впроваджувати якісну і ефективну фізичну реабілітацію пацієнтам, – пригадує Катерина Тимрук-Скоропад, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент кафедри фізичної терапії та ерготерапії Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, співзасновниця центру фізичної реабілітації «Формула руху». – Тому своїм завданням вважаємо: зміцнення фізичного здоров’я дітей та дорослих; відновлення фізичних можливостей та вмінь після захворювань і травм; максимально можлива адаптація та формування навичок самообслуговування у повсякденному житті; попередження розвитку ускладнень та повернення людини до повноцінного життя.

На базі центру «Формула руху» допомогу можуть отримати дорослі і діти різного віку за основними напрямками фізичної терапії, такими, як реабілітація в неврології, при захворюваннях та травмах хребта, кісток, суглобів та м’язів, реабілітація у спорті. Найчастішими причинами звернень є больові синдроми (у тому числі, біль спини та шиї), міжхребцеві грижі, хвороба Бєхтєрєва; дефекти постави, сколіоз та деформації стоп у дітей і дорослих; вроджені та набуті неврологічні захворювання; відновлення після операцій на суглобах та при захворюваннях опорно-рухового апарату.

Важливий напрямок роботи ЦФР «Формула руху» – фізична реабілітація у спорті.  Вона передбачає не тільки реабілітаційні заходи після травм чи захворювань, а також швидке і повне відновлення фізичної працездатності спортсмена, попередження виникнення спортивної травматизації та корекцію тих ланок опорно-рухового апарату, які при специфічних для певного виду спорту максимальних навантаженнях можуть травмуватися.

Для індивідуалізації реабілітаційного процесу, встановлення найближчих і віддалених реабілітаційних завдань, прогнозування ефективності відновлення попередньо проводиться реабілітаційне обстеження кожного пацієнта та надається консультація фізичного терапевта.

IT-PhysioTherapy

– Попри характерний для представників ІТ-галузі прогресивний підхід до здоров’я, активну фізичну діяльність (тренажерні зали, йога, плавання, біг, їзда на велосипеді тощо) – ця категорія людей зіштовхується з періодичним або постійним відчуттям болю у спині, шиї, болем голови, швидкою втомлюваністю та іншими супутніми проблемами, – констатує Катерина Тимрук-Скоропад. – Це пояснюється тривалими статичними, розумовими та емоційними навантаженнями, що запускають патологічні механізми, які не вдається компенсувати та скорегувати звичною руховою активністю.

Основними наслідками тривалої статичної пози під час роботи, сидіння і вимушеного положення рук та голови є:
– порушення венозного кровообігу із зниженням відтоку від голови та шиї та застійними явищами в органах малого тазу і нижніх кінцівках;

– розвиток дегенеративних змін структур хребта, пусковим механізмом яких вважається  перенапруження постуральних м’язів з наступним зниженням кровопостачання та іннервації;

–  порушення роботи плечового поясу та верхньої кінцівки з можливим розвитком тунельного синдрому серединного нерву, порушенням чутливості, больовими симптомами та ослабленням м’язів.

Перелічені проблеми суттєво впливають на якість професійної діяльності, знижують працездатність загалом та погіршують рівень якості життя. Створена нами програма «IT-PT» націлена на попередження або усунення вже існуючих негативних наслідків за допомогою засобів фізичної терапії, сприяє відновленню та підтриманню нормальної працездатності на тривалий період часу.

Травми коліна

Травми передньої хрестоподібної зв’язки (ACL) насамперед характерні для фізично активних людей та спортсменів. Велика кількість таких травм трапляється в складнокоординованих видах спорту з різкою зміною напрямків руху, таких як футбол, баскетбол, лижі, гімнастика. Близько 70% травм є безконтактними, тобто стаються без контакту з іншим гравцем чи об’єктом.

Передня хрестоподібна зв’язка – це смужка щільної сполучної тканини, що з’єднує стегнову кістку із великогомілковою. ACL є ключовою структурою в колінному суглобі, оскільки забезпечує близько 85% від загального об’єму стримуючої сили в передньому напрямку для гомілки.

Кінцева мета програми «ACL коліно» відновити функцію травмованого колінного суглобу у відповідності до рівня фізичної активності пацієнта та вимог його професійної діяльності.

У співпраці з фізичним терапевтом Центру можна пройти всі етапи, починаючи від профілактики травмування колінних суглобів, консервативного лікування, передопераційної підготовки і закінчуючи раннім післяопераційним і повним відновленням функції коліна та поверненням у спорт.

Індивідуальний підхід до кожного пацієнта

За словами Оксани Федорович, співзасновниці центру «Формула руху», позитивні результати у фізичному відновленні пацієнтів дали змогу спеціалістам центру з часом створити низку спеціальних реабілітаційних програм, зокрема: фізична терапія після мастектомії; діагностика патологій опорно-рухового апарату на платформі FreeMed; респіраторна фізична терапія та легенева реабілітація; фізіотерапія для людей розумової праці з тривалим статичним навантаженням; фізична реабілітація при травмі коліна.

Усвідомлюючи необхідність фізичної терапії жінок після видалення молочної залози (мастектомія) та труднощі, з якими вони зустрічаються у пошуках фахової реабілітаційної допомоги, центр «Формула руху» у липні 2016 року розпочав  співпрацю з Кабінетом Anita care (м. Львів), який опікується жінками, що перенести таке хірургічне втручання.

Співпраця передбачає профілактику ускладнень, що можуть виникати у жінок після видалення молочної залози. Переважно це зменшення обсягу рухів верхньої кінцівки з боку ураження, набряк та біль руки, що призводять до зниження працездатності та погіршення рівня якості життя. Окрім того, у подальшому у прооперованих можуть розвиватися деформації хребта та турбувати біль у спині.

Здоров’я стопи

Унікальним дослідженням, яке  проводять у Центрі «Формула руху», є статична, динамічна та стабілометрична діагностика на сучасній платформі FreeMed. Вона проводиться для дітей та дорослих з патологіями опорно-рухового апарату, у разі неврологічних захворювань (розсіяний склероз, інсульт, міопатії), для оцінки особливостей біомеханіки ходьби та бігу у спортсменів. Комп’ютеризована система FreeMed дозволяє діагностувати: деформацію стоп та порушення постави, сколіоз; захворювання стоп («п’яткова шпора», метатарзалгія), ділянки підвищеного і зниженого навантаження на стопи та їх розподіл на різні частини стопи; симетрію довжини ніг та їх навантаження; баланс тіла і статики; порушення постановки стопи (вальгус, варус); особливості ходи та її порушення; ризики при синдромі діабетичної стопи.

Школа для пацієнтів, в рамках легеневої реабілітації

Фізична терапія є однією з основних та надважливих складових лікувального процесу при ХОЗЛ (хронічне обструктивне  захворювання  легень). Вона дозволяє сповільнити зниження фізичної витривалості, покращити функціональний стан дихальної системи та підвищити толерантність до фізичного навантаження.

Експерти Європейського респіраторного товариства вважають, що 30% хворих ХОЗЛ у Європі не знають про наявність у них цієї хвороби, а близько 65% пацієнтів з діагностованим ХОЗЛ не отримують адекватного лікування та реабілітації.

Тому у «Формулі руху», окрім впровадження програми фізичної терапії при ХОЗЛ, велика увага приділяється інформуванню пацієнтів щодо необхідності реабілітації та контролю свого самопочуття. Для вирішення цього завдання у центрі  відкрили «Школу ХОЗЛ для пацієнтів», яка охоплює цілу низку питань: що має знати пацієнт про ХОЗЛ, про свій стан, про особливості лікування, реабілітації та стилю життя.

У Центрі фізичної реабілітації «Формула руху» Ви можете розраховувати на ефективну, адекватну та сучасну фізичну реабілітацію відповідну до найкращих доказів та клінічних рекомендацій для вирішення усього спектру реабілітаційних проблем.

Підготувала: Лариса Дедишина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: