Фізична терапія проти остеопорозу - Формула руху
     

Фізична терапія проти остеопорозу

– Остеопороз – поширене системне захворювання скелета, яке супроводжується зниженням міцності кісткової тканини і підвищеним ризиком переломів, – розповідає Оксана Дуб, фізична терапевтка Центру фізичної реабілітації «Формула руху». – Термін «остеопороз» запроваджений ще у XIX ст. французьким патологоанатомом Jean Lobstein, який вивчав вікові зміни кісток.

На остеопороз найчастіше занедужують жінки, що пояснюється дефіцитом естрогенів у постменопаузі та нижчим піком кісткової маси порівняно із чоловіками. Остеопороз уражає від третини до половини всіх жінок у постменопаузальному періоді. Втрачати кісткову масу жінки починають приблизно з 35-40 років (0,5-1 % на рік); з настанням менопаузи, а також в перші 3-5 років постменопаузи цей показник зростає до 3-7 % на рік. Тому у перші роки постменопаузи жінка може втратити до 9-35 % кісткової маси.

Щоб підтвердити наявність або відсутність остеопорозу, необхідно здати такі аналізи: загальний клінічний і біохімічний аналізи крові; визначення рівня кальцію, фосфору і вітаміну D в сироватці крові, а також рівня остеокальцину. За даними рентгенографії та денситометрії визначають щільність кісткової тканини.

Менше руху – менше кальцію

Кальцій – основний компонент кісткової тканини, який забезпечує міцність кісток. Близько 99% кальцію міститься в кістках і зубах, 1% – в крові та м’яких тканинах. Поза тим, кальцій необхідний також для забезпечення основних життєвих функцій організму. Його відсутність призводить до порушення згортання крові, проведення імпульсів нервовими волокнами та скорочення м’язів.

Кальцій потрапляє до організму з продуктами харчування. Однак з їжею засвоюється лише 25–35% кальцію у дорослих та до 70% у дітей.

Якщо ми отримуємо недостатню кількість кальцію, відбувається «вимивання» цього мікроелемента з кісткової тканини. При тривалому дефіциті кальцію розвивається остеопороз, внаслідок якого кістки стають крихкими і легко ламаються.

Разом з тим порушення засвоєння кальцію відбувається за наявності певних гормональних порушень, насамперед захворювань щитоподібної залози і цукрового діабету.

Слід пам’ятати, що гіподинамія також зумовлює пришвидшене вимивання кальцію з кісток людини. Будь-які вправи з навантаженням корисні для кісток, але особливо ходьба, біг, стрибки, танці і важка атлетика. Натомість плавання не вважається профілактикою остеопорозу, оскільки у воді осьове навантаження на кістки практично відсутнє.

Фізіотерапія для терапії остеопорозу: ефективно і безпечно

Фізична активність та фізичні вправи мають велике значення у профілактиці та комплексній терапії остеопорозу. Головною метою реабілітаційних заходів є поліпшення якості життя і функціональності пацієнта, відновлення або підтримання його здатності обслуговувати себе і залишатися соціально активним.

Ефект фізіотерапії ґрунтується на тісному взаємозв’язку працюючих м’язів з нервовою системою, кістками, обміном речовин, внутрішніми органами. Клінічні дослідження доводять ефективність вправ, що проявляється у невеликому зростанні мінеральної щільності кісткової тканини і зниженні ризику падінь. Для пацієнтів з остеопорозом  комбінують аеробні навантаження з силовими вправами і вправами, спрямованими на тренування рівноваги. У разі переломів хребців додатково застосовують ортези. При цьому фізичний терапевт завжди враховує, що надмірні навантаження здатні чинити небажаний вплив на ослаблені кістки.

Підготувала: Лариса Дедишина

Фото: © Shutterstock

Фото: Ігор Садовий

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: