Спірометрія, як найпоширеніше дослідження легеневої функції - Формула руху
     

Спірометрія, як найпоширеніше дослідження легеневої функції

Даний метод дослідження широко використовується для оцінювання функції легень та отримання об’єктивної інформації, що використовується для діагностування захворювань легень, моніторингу здоров’я легень та контролю за прогресуванням захворювання.

Спірометрія – це фізіологічний тест, який вимірює максимальний об’єм повітря, який людина може видихнути після максимально глибокого вдиху та визначає швидкісні й об’ємні показники час форсованого видиху.

Найбільш важливими вимірами є фЖЄЛ (форсована життєва ємність легень, FVC), тобто об’єм повітря, виміряний під час сильного, якомога швидко зробленого видиху, та ОФВ1 (об’єм форсованого видиху зробленого за першу секунду видиху, FEV 1), що є обсягом повітря, що видихається в першу секунду маневру форсованого видиху.

Спірометрія є золотим стандартом для оцінювання загального стану здоров’я дихальних шляхів, що дозволяє вимірювати вплив захворювання на функцію легень, оцінювати реакцію дихальних шляхів, контролювати перебіг хвороби або результат терапевтичних втручань, оцінювати передопераційний ризик та визначати прогноз для багатьох легеневих станів. Спірометрія є цінним інструментом, який надає важливу інформацію клініцистам, що використовується разом з іншими обстеженнями для встановлення діагнозу.

Показання для спірометрії

Виконання спірометрії може бути фізично складним. Маневр форсованого видиху, що застосовується у спірометрії, збільшує внутрішньогрудний, внутрішньочеревний та внутрішньочерепний тиски. Потенційні ризики спірометрії в першу чергу пов’язані з максимальним тиском, що створюється в грудній клітці, та його впливом на органи черевної порожнини та грудної клітки, венозним зворотом та системним артеріальним тиском, а також розширенням грудної стінки та легень. Хоча такі ризики спірометрії для більшості пацієнтів, мабуть, є мінімальними, потенційні ризики, пов’язані з тестуванням, слід завжди оцінювати.

Відносні протипокази до виконання спірометрії

Спірометрію слід припинити, якщо пацієнт відчуває біль під час маневру. Відносні протипоказання не виключають спірометрію, але їх слід враховувати та зважувати доцільність спірометрії.

Чого слід уникати пацієнту перед проведенням спірометрії?

  • Куріння та / або вейпінг та / або кальян протягом 1 години перед тестуванням (щоб уникнути гострого звуження бронхів через вдихання диму)
  • Вживання токсичних речовин протягом 8 годин до тестування (щоб уникнути проблем у координації, розумінні та фізичних здібностях)
  • Виконання енергійних фізичних вправ протягом 1 години перед тестуванням (щоб уникнути потенційної бронхоконстрикції, спричиненої фізичними вправами)
  • Носіння одягу, який суттєво обмежує повне розширення грудної клітки та живота (щоб уникнути зовнішніх обмежень функції легенів)

У епідеміологічній ситуації, пов’язаній із поширенням коронавірусу, спірометрію слід проводити лише в тому випадку, коли це абсолютно необхідний.

Окрім того, перед процедурою проводиться скринінг пацієнта:

1. Телефоном на наявність симптомів COVID-19, можливості попереднього зараження.

2. На спірометрію записують із наявністю негативного ПЛР-тесту, зробленого не пізніше, ніж за 2 дні до процедури.

3. У закладі проводять вимірювання температури та пацієнт повинен повідомити про наявність симптоми COVID-19, такі як озноб, кашель, біль у горлі, задишку / стискання в грудях, втрату смаку або запаху, наявність шлунково-кишкових розладів, нежиті, закладеності носа, болю голови, сильної втоми / виснаження та / або болю у м’язах.

У Формулі руху спірометрію проводять окремим дослідженням або у рамках програми легеневої реабілітації.

Підготовлено на основі:

Джерело 1

Джерело 2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: