Фізична терапія при хірургічному лікуванні сколіозу повинна розпочинатися до операції та тривати впродовж першого року після.
З протоколом післяопераційного періоду, перший етап (до 6 тижнів) можна ознайомитися тут
ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТА НА ДРУГОМУ ЕТАПІ (6-12 ТИЖНІВ)
У даний період:
- відбувається прогресування величини навантаження.
- всі вправи слід продовжувати виконувати без здійснення рухів у хребті (включаючи вправи на розтяг та зміцнення м’язів).
- регулярне аеробне тренування слід додавати, починаючи орієнтовно через 9 тижнів після хірургічного втручання.
- робота фізичного терапевта полягає у освіті пацієнтів щодо ергономіки побутових дій, професійної діяльності, облаштування робочого місця тощо, з метою профілактики виникнення больової симптоматики.
- в даний період дозволяється:
- збільшувати рівень рухової активності (здійснювати триваліші прогулянки, виконувати легкі справи по господарству, водіння)
- переходити на амбулаторну програму фізичної терапії


ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТА НА ТРЕТЬОМУ ЕТАПІ (3-6 МІСЯЦІВ)
- після 3-х місячного зрощення хребта, фізичні навантаження і фізичні вправи стають основним компонентом процесу відновлення (на цьому етапі зазвичай є очевидним прогрес відновлення у вигляді розширення обсягів щоденної діяльності)
- багато пацієнтів, переживають, що вони можуть пошкодити синтез за допомогою фізичних вправ, але активність в цей момент сприяє подальшому загоєнню
- (натомість фізичні навантаження навпаки сприяють зміцненню оперованої ділянці хребта)
- застереження до рухової діяльності (все ще слід уникати надмірного згинання, піднімання та скручування у більшості випадків)
- основна мета занять (активація постуральних та поверхневих груп м’язів спини)
- в цей період дозволяються заняття бігом і плаванням, заняття на вело- чи еліптичних тренажерах.
- стрибкові вправи, вправи з різкими змінами напрямку руху/зупинками збільшують ризик ушкодження оперованих структур хребта, які все ще перебувають в процесі загоєння (деякі види танців та аеробіки) – жоден із цих видів діяльності не слід проводити без консультації хірурга.
- найбільш виражені больові синдроми, як правило, припиняються через 4 тижні після проведення операції. В деяких випадках біль може спостерігатися через 3 – 6 місяців після операції.

ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТА НА ЧЕТВЕРТОМУ ЕТАПІ (6 -12 МІСЯЦІВ)
- виконання згинань, нахилів та скручувань дозволяється хірургом, після повного окостеніння оперованих структур, яке обстежується рентген знімком.
- повне повернення до активного способу життя – зазвичай відбувається приблизно через 6 місяців після операції, але іноді через 12 місяців після операції.
- заняття багатьма видами діяльності, які здійснювалися особою до операції, можна відновити після того, як відбулося повне окостеніння (за винятком видів діяльності які пов’язані з великим впливом, на оперовану ділянку, наприклад, у видах спорту з повним контактом – участь в яких узгоджується попередньо з хірургом).
- впродовж даного періоду рекомендується підтримувати виконання багатьох дій, які реалізовувались в процесі відновлення такі як: вправи на розтяг м’язів, вправи для збільшення сили, аеробні вправи, ергономічні пристосування в побуті чи на роботі / під час підняття важких предметів, відмова від шкідливих звичок .
- повне відновлення відбувається через один-два роки з моменту проведення операції.
- зазвичай пацієнти зі сколіозом скаржаться на оніміння спини та / або ніг відразу після операції, особливо в місці розрізу. Це оніміння може тривати місяцями, але, швидше за все, здебільшого або повністю зникає через пару років.
ВАЖЛИВО
- не зважаючи на тривалий час після операції пацієнту можуть бути рекомендовані періодичні обстеження фізичного стану та рентген-обстеження впродовж одного-двох років після операції. Після того, як кістка буде твердо зрощена, подальше лікування не потрібно.
- слід припиняти виконання будь якої вправи, якщо виникає задишка, біль у грудях або в спині, печіння, запаморочення. Дані ознаки вказують на перенавантаження, погане технічне виконання вправи, або її невідповідність до стану пацієнта в конкретний період часу.
- в міру покращення свого фізичного стану, пацієнт можете розширяти обсяг своєї рухової діяльності, за умови відсутності протипоказів, про які він повинен проконсультуватися з своїм хірургом чи фізичним терапевтом.
Рекомендації хірургів щодо фізичної активності (SOSORT)
Більшість хірургів дозволяє починати:
- заняття бігом через 3 місяці після операції.
- заняття безконтактними та контактні види спорту (напр. баскетбол) – через 6 місяців, спорт на зіткнення – 12 місяців.
- приблизно 20 % хірургів ніколи не дозволяють повертатися до видів спорту з повним контактом, не залежно від використаного хірургічного методу.
Підготували:
Денис Дмитрів, головний фізичний терапевт ЦФР “Формула руху”
Оксана Дуб, фізична терапевтка ЦФР “Формула руху”
Юрій Гаргас, фізичний терапевт ЦФР “Формула руху”
Катерина Тимрук-Скоропад, доцентка кафедри ФТ та ЕТ, ЛДУФК
Вдячні за допомогу Ростику Мастеляку