СКОЛІОЗ. ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИЙ ПРОТОКОЛ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ, 6 тижнів - 12 місяців - Формула руху
     

СКОЛІОЗ. ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНИЙ ПРОТОКОЛ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ, 6 тижнів – 12 місяців

Фізична терапія при хірургічному лікуванні сколіозу повинна розпочинатися до операції та тривати впродовж першого року після.

З протоколом післяопераційного періоду, перший етап (до 6 тижнів) можна ознайомитися тут

ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТА НА ДРУГОМУ ЕТАПІ (6-12 ТИЖНІВ)

У даний період:

 1. відбувається прогресування величини навантаження.
 2. всі вправи слід продовжувати виконувати без здійснення рухів у хребті (включаючи вправи на розтяг та зміцнення м’язів).  
 3. регулярне аеробне тренування слід додавати, починаючи орієнтовно через 9 тижнів після хірургічного втручання.
 4. робота фізичного терапевта полягає у освіті пацієнтів щодо ергономіки побутових дій, професійної діяльності, облаштування робочого місця тощо, з метою профілактики виникнення больової симптоматики.
 5. в даний період дозволяється:
 • збільшувати рівень рухової активності (здійснювати триваліші прогулянки, виконувати легкі справи по господарству, водіння)
 • переходити на амбулаторну програму фізичної терапії

ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТА НА ТРЕТЬОМУ ЕТАПІ (3-6 МІСЯЦІВ)

 1. після 3-х місячного зрощення хребта, фізичні навантаження і фізичні вправи стають основним компонентом процесу відновлення (на цьому етапі зазвичай є очевидним прогрес відновлення у вигляді розширення обсягів щоденної діяльності)
 2. багато пацієнтів, переживають, що вони можуть пошкодити синтез за допомогою фізичних вправ, але активність в цей момент сприяє подальшому загоєнню
 3. (натомість фізичні навантаження навпаки сприяють зміцненню оперованої ділянці хребта)
 4. застереження до рухової діяльності (все ще слід уникати надмірного згинання, піднімання та скручування у більшості випадків)
 5. основна мета занять (активація постуральних та поверхневих груп м’язів спини)
 6. в цей період дозволяються заняття бігом і плаванням, заняття на вело- чи еліптичних тренажерах.
 7. стрибкові вправи, вправи з різкими змінами напрямку руху/зупинками збільшують ризик ушкодження оперованих структур хребта, які все ще перебувають в процесі загоєння (деякі види танців та аеробіки) – жоден із цих видів діяльності не слід проводити без консультації хірурга.
 8. найбільш виражені больові синдроми, як правило, припиняються через 4 тижні після проведення операції. В деяких випадках біль може спостерігатися через 3 – 6 місяців після операції.

ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТА НА ЧЕТВЕРТОМУ ЕТАПІ (6 -12 МІСЯЦІВ)

 • виконання згинань, нахилів та скручувань дозволяється хірургом, після повного окостеніння оперованих структур, яке обстежується рентген знімком.
 • повне повернення до активного способу життя – зазвичай відбувається приблизно через 6 місяців після операції, але іноді через 12 місяців після операції.
 • заняття багатьма видами діяльності, які здійснювалися особою до операції, можна відновити після того, як відбулося повне окостеніння (за винятком видів діяльності які пов’язані з великим впливом, на оперовану ділянку, наприклад, у видах спорту з повним контактом – участь в яких узгоджується попередньо з хірургом).
 • впродовж даного періоду рекомендується підтримувати виконання багатьох дій, які реалізовувались в процесі відновлення такі як: вправи на розтяг м’язів, вправи для збільшення сили,  аеробні вправи, ергономічні пристосування в побуті чи на роботі / під час підняття важких предметів, відмова від шкідливих звичок .
 • повне відновлення відбувається через один-два роки з моменту проведення операції.
 • зазвичай пацієнти зі сколіозом скаржаться на оніміння спини та / або ніг відразу після операції, особливо в місці розрізу. Це оніміння може тривати місяцями, але, швидше за все, здебільшого або повністю зникає через пару років.

ВАЖЛИВО

 • не зважаючи на тривалий час після операції пацієнту можуть бути рекомендовані періодичні обстеження фізичного стану та рентген-обстеження впродовж одного-двох років після операції. Після того, як кістка буде твердо зрощена, подальше лікування не потрібно.
 • слід припиняти виконання будь якої вправи, якщо виникає задишка, біль у грудях або в спині, печіння, запаморочення. Дані ознаки вказують на перенавантаження, погане технічне виконання вправи, або її невідповідність до стану пацієнта в конкретний період часу.
 • в міру покращення свого фізичного стану, пацієнт можете розширяти обсяг своєї рухової діяльності, за умови відсутності протипоказів, про які він повинен проконсультуватися з своїм хірургом чи фізичним терапевтом. 

Рекомендації хірургів щодо фізичної активності (SOSORT)

Більшість хірургів дозволяє починати:

 • заняття бігом через 3 місяці після операції.
 • заняття безконтактними та контактні види спорту (напр. баскетбол) – через 6 місяців, спорт на зіткнення – 12 місяців.
 • приблизно 20 % хірургів ніколи не дозволяють повертатися до видів спорту з повним контактом, не залежно від використаного хірургічного методу.

Підготували:

Денис Дмитрів, головний фізичний терапевт ЦФР “Формула руху”

Оксана Дубфізична терапевтка ЦФР “Формула руху”

Юрій Гаргас, фізичний терапевт ЦФР “Формула руху”

Катерина Тимрук-Скоропад, доцентка кафедри ФТ та ЕТ, ЛДУФК

Вдячні за допомогу Ростику Мастеляку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ім'я:
Номер:
Додаткові побажання: